Skip to Content

Post Secondary Education Award

This is an annual award coordinated by the Western Australian Secondary School Executives Association (WASSEA) and is only available to public school students. Up to five awards are given annually.

The Award or Awards are given to Year 12 students to assist them in continuing their education at a tertiary institution, for example, University or Technical and Further Education. Secondary Principals are contacted by WASSEA asked to nominate worthy candidates for whom the award would make a difference to the student’s chances of tertiary success. A panel of Principals and Deputy Principals then select the five most worthy candidates and sends these applications to the Sangora Education Foundation Board who determine who will be given a grant.

Winners

  1. 2018

    Brandon Ferrier

    Brandy Hart

    Brittney Dewar

    Christine Esguerra

    Jessica Hoppe

    Karelle Crofts-Hargreaves

  2. 2017

    Adrian Lambianou

    Ashlee Scaini

    Cecilia Moore-Price

    Jorja Ugle-Labruyere

    Nadia Wichmann

  3. 2015

    Annalise Webster

    Arian Cook

    Fatu Koroma

    Fiona Fenner

    Traye Newman

  4. 2014

    Ehitu Ghebru

    Jacob Patrick

    Jayden Hamersley

    Kienan Borges

    Tiesha O'Brien

  5. 2012

    Brian Shih

    Emma Bringdal

    Jack Gerace

    Joshua Crofton

    Lilly Backshell

    Rebecca Barach

  6. 2011

    Laheri Nibigira

    Meg Jenkins

    Millicent Crane

    Xuan Michelle Hsieh

    Yvette Nizigiyihana

  7. 2010

    Kayla Cuffe

    Kieran Clayton-Dodd

    Kirsten Torre-Fuqua

    Tyler Nicholls

  8. 2009

    Brenton Panzich

    Brittany Needs

    Milka Risteska

    Richard Bentley-Moyse

    Sharna Epis

    Tamalee Henson

  9. 2008

    Adam Vilaca

    Tegan Wilson

  10. 2007

    Katie McLaren

    Sallyann Cope

    Sarah Ramsay

    Soe Oo Khin

    Zoe Ryan

  11. 2006

    Lucy Hrang Hluan

    Rosemarie Dharani

    Susan Sutherlin

  12. 2005

    Matt Moore

  13. 2004

    Emma Adams

  14. 2003

    Aleisha Foude

    Elice Kastropil

    Paton Vuong

  15. 2002

    Danica Menegola

    Diana Lopez

    Kathleen Booth

    Korene Dusting

    Nicole Lemos

  16. 2001

    Ebony Donohoe

    Jodie Lenson

    Nicole Watson-Bates

    Silver Ash Kenny

  17. 2000

    Jade Kulesza

    Sharon Ecclestone

    Tracy Hong

  18. 1999

    Blagoja Koloski

    Dalila Jardim

    Elizabea Mathews

    Seremonde Hobby

  19. 1998

    Angela Robinson

  20. 1997

    Amanda Lyon

    Jodie Adenan

    Kathleen Pomery

    Melody Williams

    Roshelle Curtis

  21. 1996

    Eboney Doherty

    Jacqui McCahon

    Jemma Myers

    Jennifer Markich

    Natasha Mills

Other Current Awards

  1. Language & Culture Award

    Awarded to year 12 students intending to continue their study of languages.

    Read more »
  2. Innovation in Teaching Award

    Awarded to early childhood education, primary, secondary and education support teachers.

    Read more »
  3. Beginning Teachers' Award

    Awarded to WA Beginning Teacher of the Year winners.

    Read more »
  4. Language Teachers' Award

    An award for a language teacher to improve their knowledge of languages and/or language teaching pedagogy.

    Read more »

Previous Awards

  1. Disabilities Award

    Awarded to a disabled person or an organisation involved with the education of disabled persons.

    Read more »
  2. Skills Enhancement Award

    Read more »
  3. Vocational Education & Training Award

    Read more »

Back to Top